Plechová strešná krytina – kompletný postup montáže.

Plechová strešná krytina je stále populárnejším materiálom na zastrešenie. Je ľahká na montáž, odolná a nevyžaduje si náročnú údržbu. Aby však strecha z plechovej strešnej krytiny bola správne zrealizovaná, je potrebné dodržiavať niekoľko dôležitých zásad.

Plechová strešná krytina

PRÍPRAVA

Pred začatím montáže je potrebné:

  • skontrolovať geometriu strešnej konštrukcie, aby ste sa uistili, že strešná plocha je rovná a nemá žiadne prehyby.
  • určiť rozstup lát, ktorý závisí od typu plechovej strešnej krytiny.

MONTÁŽ ODKVAPOVÉHO SYSTÉMU

Ďalším krokom je montáž odkvapového systému. Je dôležité, aby krokvy boli narezané podľa požiadaviek výrobcu odkvapového systému. Prvým komponentom odkvapového systému, ktorý sa montuje sú háky – krokvové alebo háky na čelovú dosku.

MONTÁŽ STREŠNEJ FÓLIE

Následne je potrebné namontovať paropriepustnú strešnú fóliu, ktorá chráni strešnú konštrukciu pred vlhkosťou. V ponuke KADOŠ – Strešné krytiny nájdete strešné fólie s gramážou od 130 – 200g/m2. Odporúčame používať vyššie gramáže, pre vyššiu pevnosť a odolnosť voči vlhkosti a skondenzovanej vode, ktorá sa tvorí na spodnej strane strešnej krytine.

MONTÁŽ STREŠNÝCH LÁT

Po namontovaní strešnej fólie môžete pristúpiť k montáži strešných lát. V prípade plechovej strešnej krytiny s vlnovým tvarom, sa montujú záveterné lišty (bočné lemovanie) ako prvé na strešné laty.

MONTÁŽ VETRACÍCH PRVKOV

Aby bola strecha dostatočne vetraná, je potrebné nainštalovať vetracie prvky – odvetrávaciu mriežku, vrabčiak a následne na strešnú krytinu podhrebenáčovú fóliu. V prípade strešných panelov, sa vetracie prvky montujú na vrchole panelov pod spojenie hrebenáča a plechovej strešnej krytiny.

MONTÁŽ PLECHOVEJ STREŠNEJ KRYTINY

Plechová strešná krytina by sa mala montovať podľa montážneho návodu od výrobcu krytiny. Ideálnym spôsobom je zveriť montáž plechovej strešnej krytiny na odborníkov – strechárov, resp. klampiarov.

ESTETIKA

Dbanie o estetický vzhľad je mimoriadne dôležité. Preklady medzi jednotlivými pásmi plechovej strešnej krytiny by mali byť čo najmenej viditeľné. K estetickej časti patria dokončovacie práce na streche a doladenie detailov.

ZÁVER

Montáž plechovej strešnej krytiny je jednoduchšia ako montáž tradičných škridlových krytín, ale aj tak je potrebné dodržiavať niekoľko dôležitých zásad, aby bola strecha vykonaná správne.