Kontrola stavu strechy pri kúpe domu.

Keď sa rozhodujete o kúpe staršieho domu, je dôležité zvážiť všetky aspekty, vrátane celkového stavu tohto domu, respektíve kontroly stavu strechy. Strecha je jedným z najdôležitejších konštrukčných prvkov, preto ju treba dôkladne preskúmať, skôr ako urobíme konečné rozhodnutie.

Pálená strešná krytina

ČO JE VIDITEĽNÉ ZVONKU

 • Je na streche vidieteľné vlnenie alebo prehýbanie? 
  Ak áno, je možné, že je poškodená aj konštrukcia domu a bude potrebná výmena strechy.
 • Akou krytinou je strecha pokrytá? Pri azbestovej streche sa odporúča kompletná výmena pretože obsahujú azbest, ktorý je škodlivý pre zdravie.
 • Aký je stav krytiny? Ak je poškodená, chýba, je pokrivená alebo má nejaké iné poškodenie, bude potrebná nová krytina. Nie je to dobrý znak, ak sú škridly zarastené machom alebo škvrnité. Mach absorbuje vlhkosť, čo poškodzuje škridly a predstavuje väčšiu záťaž pre konštrukciu strechy. Ak sú škridly v zlom stave, je možné, že aj drevená konštrukcia pod nimi bude potrebovať výmenu. KADOŠ – Strešné krytiny ponúka rôzne druhy škridiel (pálená, betónová, plechová), ktoré poskytujú dlhodobú ochranu.
 • Aký je vek strešnej krytiny? Ak kupujeme dom, ktorý bol postavený pred 40-50 rokmi a odvtedy nebola vykonaná žiadna rekonštrukcia alebo výmena, je takmer isté, že to budeme musieť urobiť my.
 • Skontrolujte stav komína. Ak je komín nakrivo alebo je viditeľne poškodený, je potrebné ho opraviť alebo vymeniť.
 • O stave strechy a odvodňovaní veľa hovorí sklon odkvapovej rúry a prítomnosť odkvapov. Skontrolujte, či je sklon odkvapovej rúry dostatočný alebo či sa v nej voda nezastavuje.

ČO JE VIDITEĽNÉ ZVNÚTRA

Samozrejme, nikoho nenabádame, aby sa vyšplhal na strechu, pre kontrolu stavu strechy – to nechajte na odborníkov! Pri vstupe do domu a v podkroví však môžete nájsť aj niekoľko vecí, ktoré naznačujú stav strechy.

 • Hľadajte stopy po zatekaní na strope! Pozrite sa na ne aj v podkroví. Citlivé miesta sú v oblastiach spojov, výkierov a okolo komína.
 • Vlhkosť v podkroví je tiež varovným signálom. Pozrite sa, či je v podkroví nainštalovaná parozábrana, resp. paro-priepustná fólia. Ak áno, skontrolujte jej stav, na to už budete potrebovať pomoc odborníka.
 • Ak plánujete v budúcnosti využiť podkrovie, budete potrebovať vedieť o nosnosti stropu a prítomnosti alebo neprítomnosti betónového venca.
 • Hrúbka nosníkov a stav krokiev tiež veľa prezrádza o stave strechy. Hrúbka betónovej vrstvy v podkroví je dôležitým faktorom z hľadiska tepelnoizolačných vlastností.
 • Jednoduchým spôsobom, ako získať dôležité informácie o tepelnej izolácii strechy, je spýtať sa predávajúceho, aká rýchlo sa sneh topí na streche. Ak sa topí rýchlo, znamená to, že izolácia strechy nie je dostatočná.

Ak je strecha domu, ktorý chcete kúpiť, v zlom stave a potrebuje rekonštrukciu alebo výmenu, na našej stránke nájdete všetky potrebné informácie. Môžete si vybrať z rôznych typov strešných krytín a odkvapových systémov. Nájdete tam aj referenčné fotografie a vzdelávacie materiály, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní. Naši predajcovia Vám veľmi radi pomôžu s nápočtom nákladov na rekonštrukciu alebo výmenu strechy. Rovnako Vám vieme odporučiť aj kvalifikovaných strechárov a klampiarov, ktorí Vám strechu zrealizujú.